Artėjant šventėms, daugeliui kyla klausimas, kokį stalo žaidimą dovanoti. Paprastai daug žaidę nesunkiai atsirenka dovanas pagal jų gavėjus, tačiau mažiau patyrusiems susigaudyti sudėtingiau, tad pasistengsiu padėti.

Šiame rekomendacijų straipsnyje pateikiu tik nesudėtingus žaidimus, kuriuos po pirmos partijos supras visi, tačiau jie bus įdomūs tiek pradedantiesiems, tiek užkietėjusiems žaidėjams. Taip, tai yra suderinama – yra žaidimų, kurie puikiai tinka abiem grupėms (ir yra „Monopolis“, kuris netinka niekam).

Prieš pasirenkant žaidimą, reikia atsakyti į šiuos klausimus:

  • Kiek žmonių žais? Praktiškai nėra žaidimų, kurie vienodai tinkami žaisti tiek dviem – trims, tiek šešiems – aštuoniems žaidėjams.
  • Ar leidimo kalba svarbi? Kai kuriuose žaidimuose angliškai teks mokėti tik mokantis taisyklių, o pats žaidimas visai nereikalauja anglų kalbos žinių; kai kuriuose yra kortelių ar kitų komponentų su tekstais.
  • Kokia kaina? Brangūs ir nedideli žaidimai nebus čia minimi, daugumos kaina neturėtų viršyti 30 Eur. Jeigu kažkam atrodo, kad 30 eurų irgi yra nemažai, pasitelksiu pavyzdį. Tarkime, žaidžia 5 žmonės, vadinasi, dalinant 30 iš 5 gauname 6 eur. Maždaug tiek kainuoja bilietas į kiną. Bet vargu, ar į tą patį kiną eisite du ar daugiau kartų; o žaidimą žaisite ne vieną ir ne tris vakarus.

Tad štai žadėtosios rekomendacijos, kokį stalo žaidimą dovanoti, (žaidimai pateikti atsitiktine tvarka)!


 

TAKENOKO

2 – 4 žaidėjai

Stalo žaidimas Takenoko

Kinijos valdovas Japonijos imperatoriui padovanojo pandą kaip draugiškumo išraišką. Bet tai nepatiko imperatoriškajam sodininkui, nes panda pradėjo graužti jo kruopščiai auginamus ir puoselėjamus retus bambukus. Kiekvienas žaidėjas prisideda prie bendro gėrio, plečiant ir tobulinti sodą, auginant bambukus ir maitinant itin mielą pandą, tačiau kiekvienas jų turi slaptų misijų, už kurias ir gaunami pergalės taškai. Iš tikrųjų viskas labai paprasta: ėjimo pradžioje metamas specialus kauliukas, lemiantis oro sąlygas (saulė, lietus, vėjas… visa tai daro įtaką dienos darbams), ir atliekami du skirtingi veiksmai. Įvairios slaptos misijos bei sodo šešiakampės kortelės užtikrina, kad partijos niekada nesikartoja. Net naujiems žaidėjams nereikės nė įpusėti pirmos partijos, kai viskas taps aišku, ką ir kaip reikia žaisti. Tai tikrai gražiai pagamintas ir išties smagus žaidimas.

Įsigyti stalo žaidimą TAKENOKO


 

PANDEMIC

2 – 4 žaidėjai

Stalo žaidimas Pandemic

Labai įtraukiantis žaidimas, vykstantis bendradarbiaujant: žaidėjai žaidžia prieš sistemą kartu kaip komanda. Esmė paprasta: pasaulį puola keturi mirtini virusai, reikia surasti vaistus nuo kiekvieno jų. Žaidėjas savo ėjimo metu atlieka kelis galimus veiksmus (keliauja, gydo, renka informaciją ir t.t.), bet visa komanda turi tarpusavyje komunikuoti, kas ką daro, kitaip žmonijos išnykimas ateis greičiau negu jūs manote. Žaidime yra truputis kortelių anglų kalba, bet tai nėra kliūtis – kadangi žaidžiama kaip komanda ir viskas yra atvira, gali paaiškinti kolega, kas ką daro. Įtampa, ko gero, svarbiausia vinis – labai dažnai atrodo, kad pergalė va čia pat, beeeeet… arba, kai jau atrodo, kad viskas prarasta…

Įsigyti stalo žaidimą PANDEMIC


 

DIXIT

3 – 6 žaidėjai

Stalo žaidimas Dixit

Dixit galima drąsiai rekomenduoti bet kokio amžiaus ir patirties žmogui (autoriui teko žaisti ir su pradinukais, ir su senjorais ir visiems buvo smagu), tad jei ieškote, kokį stalo žaidimą dovanoti jūsų gavėjui, nepraleiskite ir šio perliuko. Žaidimą sudaro daug skirtingų kortelių su įvairiomis keistomis iliustracijomis. Pats ėjimas vyksta šaradų principu: kiekvienas žaidėjas paeiliui būna „užuomininkas“. Užuomininkas išsirenka kortelę iš rankos, deda ją užverstą ir apibūdina kaip tik nori. Tuomet visi kiti žaidėjai iš savo turimų kortelių irgi deda užverstas korteles, kurios tiktų užuominai. Tuomet visos kortelės sumaišomos, atverčiamos ir visi, išskyrus užuomininką, slaptu balsavimu bando atspėti užuomininko padėtą kortelę. Čia ir pasireiškia žaidimo grožis: jeigu užuomininkas pateikė labai akivaizdžią užuominą ir visi atspėjo, tai visi žaidėjai, išskyrus užuomininką, gauna taškų. Ir atvirkščiai, jeigu viską pateikė supainiotai ir niekas neatspėjo kortelės, vėl visi žaidėjai, išskyrus užuomininką, gauna taškų. Taip pat taškų gauna ir kiti žaidėjai, kurie primetė kortelių „į temą“, už kurias žaidėjai balsavo.

Įsigyti stalo žaidimą DIXIT


 

CARCASSONNE

2 – 5 žaidėjai

Stalo žaidimas Carcassonne

Klasika tapęs žaidimas yra paprastas ir smagus: žaidimą sudaro daug kortelių, kuriose atvaizduoti vienuolynai, miesto dalys, keliai ir pan. Visos kortelės užverčiamos ir išmaišomos. Ėjimo metu, žaidėjas nežiūrėdamas traukia vieną kortelę ir derina prie jau statomo žemėlapio (kuris vis plečiasi ir plečiasi). Pastatęs ją, gali ten nusiųsti dirbti savo darbininką – kai miestas ar kelias bus baigtas, darbininkas žaidėjui uždirbs atitinkamą kiekį taškų. Žaidimas išties yra labai gražus, nereikia jokių kalbos žinių, žaidžiamas greitai ir smagiai.

Įsigyti stalo žaidimą CARCASSONNE


 

LOVE LETTER

2 – 4 žaidėjai

Stalo žaidimas Love Letter

Jeigu norite nedidelio, bet įtraukiančio žaidimo, „Love Letter“ idealiai tinka. Kiekvienas žaidėjas savo ėjimu yra tam tikras dvariškis (jų viso skirtingų yra 9), ir bando eliminuoti kitus žaidėjus naudodamas savo dvariškio galias (jos yra įvairios, suteikiančios vienokį ar kitokį pranašumą). 9 kortelės turi savo anglišką tekstą, bet galima nesunkiai įsidėmėti, ką kiekviena korta daro. Sužaidžiama partija per kokias 3-5 minutes, tad sukant ilgus ratus išsiaiškinti, kas daugiausia parašys meilės laiškų (laimi paskutinis likęs gyvas dvariškis, arba aukštesnis rangu, jeigu liko gyvų daugiau nei vienas).

Įsigyti stalo žaidimą LOVE LETTER


 

SPLENDOR

2 – 4 žaidėjai

Stalo žaidimas Splendor

Greitas ir smagus žaidimas, kuriame reikia rinkti brangakmenių komplektus. Išmokstamas labai greitai: per ėjimą žaidėjas gali atlikti vieną iš trijų veiksmų (ir tik vieną) – imti „pinigų“ žetonus, už turimus žetonus pirkti kortelę nuo stalo, arba rezervuoti sau kortelę ateities pirkimui. Kiekviena įsigyta kortelė taipogi generuoja „pinigų“, tad kuo toliau, tuo lengviau galima įsigyti kitas, brangesnes. Taipogi, surinkus tam tikrą komplektą, į pagalbą ateina didikai, suteikiantys dar taškų. Žaidime dažnai būna toks apmaudo dėsnis: jeigu nusižiūrėjai kortelę, būna apmaudu, kai iš panosės tyčia arba netyčia ją nušvilpia kitas žaidėjas.

Įsigyti stalo žaidimą SPLENDOR


 

CODENAMES

4 – 8 žaidėjai

Stalo žaidimas Codenames

Negaliu nepaminėti vieno populiariausių pasaulyje vakarėlių žaidimo CODENAMES. Yra dvi rūšys:

  • Tekstinis CODENAMES (yra ir angliški žodžiai, ir lietuviški. Deja, lietuviai vertėjai patingėjo surasti įdomių žodžių, tad tiesiog išvertė angliškus tiesiogiai, dėl ko kažkiek nukentėjo pats žaidimas. Tarkime, angliškai „Square“ gali būti tiek aikštė, tiek kvadratas, o lietuviškai išversta tik „aikštė“, dėl to nukenčia įvairovė, todėl pagal galimybes rekomenduoju žaisti anglišką versiją)
  • Su paveiksliukais CODEAMES: PICTURES

Kadangi taisyklės yra tokios pat, aprašysiu esmę bendrai. Žaidžia dvi komandos: kiekviena jų turi po „šefą“ ir būrį „agentų“ (gali būti vienas, gali būti kad ir 3 ar net 4). Ant stalo išdėliojamos kortelės su žodžiais ar paveiksliukais (priklauso, ar turite klasikinį, ar Pictures variantą). Visi jie yra skirtingi! Ir kortelės dvipusės, ir kortelių labai daug, tad žaidimas kiekvieną kartą bus vis kitoks ir nesikartos. Šefai atsitiktine tvarka gauna po „žemėlapį“, kuriame nurodyta, kuriai komandai kurie žodžiai/ paveikslėliai priklauso. Taip pat yra neutralios kortelės ir žudikas (apie jį tuoj tuojtuoj parašysiu). Šefas stengiasi duoti užuominą savo agentams (kurie žaidžia kaip komanda kartu) ir pateikia vieno žodžio užuominą bei pasako skaičių, kiek kortelių yra susijusių su užuomina. Pavyzdžiui, yražodžiai: „Katinas“, „Batai“, „Kašalotas“ ir t.t (partijoje būna 25). Šefas gali sakyti „Pasaka“ ir „Du“, turėdamas omenyje, kad katinas ir batai atitinka pasaką „Batuotas katinas“. Agentai pasitaria ir bando spėti, kurią gi kortelę turėjo omenyje šefas – spėja po vieną kortelę. Jeigu pataiko savo komandos žodį, gali spėti toliau. Jei suklysta – ėjimas pereina priešininkams. Jeigu suklydo taip smarkiai ir pataikė į kortelę – žudiką, tai GAME OVER, viskas. Beje, jeigu žaidžiate tik dviese, yra CODENAMES: DUET, skirtas būtent dviem žaidėjams.

Įsigyti stalo žaidimą CODENAMES: PICTURES


 

DECRYPTO

4 – 8 žaidėjai

Stalo žaidimas Decrypto

Žaidimas, kažkuo panašus į CODENAMES – žaidžia dvi komandos, kurios spėja žodžius. Lietuviško vertimo šitam žaidimui nėra, tad reikalingos anglų kalbos žinios. Žaidimą sudaro daugybė kortelių, tad irgi variantų yra begalės ir žaidimas nesikartoja. Kiekviena komanda gauna keturis atsitiktinius žodžius, kurie sudedami į specialų stenduką (kiekvienas žodis sunumeruotas 1, 2, 3, 4), tad priešininkai jų nemato. Ėjimo metu vienas iš komandos traukia kortelę su skaičiais (įvairios trijų skaičių kombinacijos iš 1, 2, 3, 4) ir jos nerodo savo komandos draugams bei kiekvieną žodį apibūdina, kaip tik nori. Komanda turi atspėti, kuri užuomina kuriam žodžiui priklauso – bet paties žodžio nesako, tik jo numerį! Tad priešininkai girdi užuominą ir numerius. Esmė: bandyti „dekoduoti“ priešininko žodžius, nes priešininkai irgi gali spėti, kuriems žodžiams priklauso užuomina! Jeigu pavyksta tai padaryti du kartus, jie laimėjo. Kita vertus, jeigu komanda viduje sugeba susivelti du kartus ir neatspėti savo žodžių „numerių“, jie irgi pralošia…

Įsigyti stalo žaidimą DECRYPTO


 

WEREWORDS

5 – 12 žaidėjų (optimaliai), bet gali žaisti net iki 20!

Stalo žaidimas Werewords

Mafijos ir šaradų hibridas – žaidimui pasitelkiamas ir mobilus telefonas su apps‘u (nemokamai parsisiunčiamas). Miestelio meras išsirenka slaptą žodį, naudodamas programėle, o kaimiečiai klausinėja jo klausimų, reikalaujančių TAIP ar NE, bandydami atspėti, koks yra slaptas žodis. Bet! Tarp kaimiečių yra vilkolakių, siekiančių nukreipti kaimiečius neteisinga linkme, nes vilkolakiai irgi žino slaptą žodį. Tačiau yra ir aiškiaregė, kuri padeda kaimiečiams, nes irgi žino slaptą žodį! Tuo metu laikas programėlėje tiksi… jeigu kaimiečiams pavyksta išsiaiškinti slaptą žodį, vilkolakiai dar gali išplėšti pergalę, jeigu išaiškina, kas yra aiškiaregė… žaidžiant daugiau žaidėjų, atsiranda papildomos slaptos rolės: mokinys, pabaisa, kuri atsitrenkia į žmones naktį, ir kitos. Programėlėje žodžių yra begalė, be to, galima programėlę papildyti naujais savo žodžiais, tad partijos niekada nesikartos!

Įsigyti stalo žaidimą WEREWORDS


 

AZUL

2 – 4 žaidėjai

Stalo žaidimas Azul

Pabaigai negaliu nepaminėti AZUL – labai gražaus, lengvo ir įtraukiančio žaidimo. Kiekvienas iš žaidėjų yra mozaikų dėliotojas, ėjimo metu imantis vienos rūšies plyteles (o jos labai gražios) ir jas dėliojantis ant lentos pagal tam tikrą tvarką. Jeigu plytelių negalima padėti pagal taisykles (o imti vis tiek kažką reikia), plytelės daužomos ir atimami taškai. Taškai gaunami kiekvieną kartą padėjus plytelę ir žaidimo gale už atliktus papildomus darbus mozaikos sienoje.

Įsigyti stalo žaidimą AZUL


 

Daug kas domisi žaidimais, kuriuos galima žaisti su vaikais. Čia sunkiau kažką rekomenduoti, nes vaikas vaikui nelygu – kitas ir šešerių metų neblogai žaidžia šachmatais. Tad siūlyčiau rinktis kažką iš aukščiau aprašytų žaidimų ir nuo kokio amžiaus gamintojas jau rekomenduoja žaidimą.

Paprastai mažesniems žaidėjams, kuriems dar netinka DIXIT ar PANDEMIC, gerai tinka vikrumo žaidimai, kurie bus įdomūs ir tėveliams ar seneliams:

RHINO HERO

ANIMAL UPON ANIMAL

ICECOOL

Jeigu norisi žaidimo, kur nėra reikalingas vikrumas, galima pasiūlyti lengvą detektyvinį su lapėmis ir vištomis OUTFOXED

Stalo žaidimas Outfoxed

 

Tikiuosi, šis straipsnis padės išsirinkti, kokį stalo žaidimą dovanoti! Jeigu turėsite papildomų klausimų, rašykite komentarą po straipsniu, padėsime atsakydami arba, jeigu būsite/ esate Vilniuje, atvykite į „Rikį“ (Šv. Stepono g. 5) ir vietoje išsirinkite, padedami „Rikio“ elfų. Smagių žaidimų visiems.