Jei pernai rašėme, jog 2016-ieji buvo stalo žaidimų metai, nė nenumanėme, kas mūsų laukia 2017-aisiais. Išties, šiuos metus įvairūs apžvalgininkai ir stalo žaidimų bendruomenės autoritetai vadina auksiniais stalo žaidimų metais, užvertusiais mus fantastiškų žaidimų naujienų lavina. Turbūt todėl nebuvo lengva sudaryti šį geriausiųjų 2017 metų žaidimų topuką. Oj, kaip nelengva!

Rinkdami geriausius 2017-ųjų metų žaidimus, atsižvelgėme ne tik į savo, kaip žaidėjų, patirtį, bet ir į savo klubo narių atsiliepimus, lankytojų komentarus ir stalo žaidimų kritikų apžvalgas. Be to, mums buvo svarbu, jog visi žaidimai būtų pasiekiami Lietuvos auditorijai.

 


Charterstone

Geriausias rimto žaidėjo pasirinkimas: CHARTERSTONE

Ankstesnių metų hito žaidimo SCYTHE kūrėjai Stonemaier Games 2017-aisiais grįžo su trenksmu, pristatydami savo naują kūdikį – Legacy eurogeimą. Kalbant paprasčiau, tai strateginis ekonominis stalo žaidimas, kuris plečiasi jums žaidžiant. Žaisdami jūs statysite naujus pastatus ir auginsite savo miestelį. Pradėsite su keliais darbininkais ir ribotomis pasirinkimų galimybėmis, tačiau žaidimo epopėjos pabaigoje turėsite unikalų savo pačių sukurtą dūzgiantį miestelį su daugybe pasirinkimų.

Ši nauja patirtis vilioja daugelį ekonominių ir worker placement tipo žaidimų gerbėjų. Žaisti ir kurti tuo pat metu – ar gali būti įdomiau?

 


Pandemic Legacy Season 2

Geriausias bendradarbiavimo žaidimas: PANDEMIC LEGACY: Season 2

2015-aisiais į žaidimų areną įžengusi intriga PANDEMIC LEGACY: Season 1 nurovė stogą. Žaidimas – serialas. Ir dar PANDEMIC’as! Tai buvo jaudinantys metai, kai minios žaidėjų atrado “Legacy” žaidimo malonumą. Ir štai, 2017-aisiais akiratyje pasirodė antrasis serialo sezonas.

Ar naujas sezonas pateisins jau ir taip nemažus žaidėjų lūkesčius? Štai, kur klausimas. Atsakymas vienareikšmiškas – su kaupu. Tai žaidimas, apie kurį nevalia pasakoti daug. Žinia, viską turi atrasti patys žaidėjai, nes čia svarbiausias – netikėtumo elementas. Tačiau jei jūs jau sutvirtinote pirmojo sezono nurautą stogą, antrasis dar kartą tai padarys – be vargo!

 


This War of Mine

Geriausiai atskleista tema: THIS WAR OF MINE

Patyrę žaidėjai žino, jog žaidimo tema, nors ir nėra pati būtiniausia, žaidimą padaro sultingą ir kvapnų, o jo teikiamas malonumas kur kas didesnis, nei stumdant sausus kubelius ant žaidimų lentos. Pastaruoju metu žaidimų kūrėjai neriasi iš kailio, stengdamiesi užmauti savo “kūdikiams” teminius drabužius. Mūsų manymu, 2017-aisiais geriausiai tai padaryti pavyko Galacta kūrėjams, į dienos šviesą išleidusiems THIS WAR OF MINE. Tai apokaliptinė tematika, kai žaidėjams teks išgyventi karo sąlygomis. Hiperrealistinės situacijos ir pasirinkimai, įspraudžiantys žaidėjus į unikalią sukrečiančią patirtį. Žaisdami šį bendradarbiavimo žaidimą kursite savo išgyvenimo istoriją, kuri nebus linksma ir smagi, tačiau tikrai jaudinanti ir sodri.

 


Century Spice Road

Geriausias šeimos žaidimas: CENTURY: SPICE ROAD

Koks yra geras šeimos žaidimas? Visų pirma, jis turi būti tinkamas tiek jauniems žaidėjams (vaikams), tiek suaugėliams. Sutikite, nėra lengva įtikti tokiam plačiam žaidėjų ratui – jei žaidimas tinka ir patinka vaikams, tėveliai prie jo sėdi tik iš pareigos, nes juk reikia palaikyti kompaniją. Na, o vyresniesiems priimtini žaidimai neretai būna pernelyg sudėtingi bambliams. Taigi, šeimos žaidimai paprastai būna ne itin sudėtingi, tačiau savyje turintys strateginį sluoksnį, kur kiekvienas žaidėjas kapstosi savo galimybių lygmenyje.

2017-aisiais geriausias iš tokių žaidimų buvo CENTURY: SPICE ROAD. Greitas ir smagus resursų rinkimo žaidimas, kur įgyti ištekliai bus iškeisti į pergalės taškus. Neįmanoma neįjunkti – vieną kartą pabandžius, norisi kartoti ir kartoti. Na o 2018-aisiais šio žaidimo gerbėjų laukia dvi geros žinios. Pirmoji ta, jog leidėjai jau paskelbė apie antrąją žaidimo serijos dalį CENTURY: EASTERN WONDERS. Antra – CENTURY: GOLEM EDITION taps prieinamas ne tik perkant tiesiai iš leidėjų, kas reiškia gana brangų pristatymą, bet ir stalo žaidimų parduotuvėse. Kaip ten bebūtų, darysime viską, kad nepaprasto grožio milžinai su kristaliukais nugultų ir RIKIO lentynose.

 


When I Dream

Geriausias vakarėlių žaidimas: WHEN I DREAM

Stalo žaidimas WHEN I DREAM maloniai nustebino linksmųjų vakarėlių žaidimų mėgėjus. Galbūt dėl manipuliavimo asociacijomis jis ir primena garsųjį DIXIT, tačiau naujasis į sapnų karalystę perkeliantis žaidimas suteikia dar daugiau intrigos. Jo žaidėjai ne tik vardija asociacijas pagal fantastiškai iliustruotas kortas, bet ir turi tam tikrus vaidmenis, bei gali sapnuotojui ne tik padėti, bet ir pakišti koją. Tad atsargiau jūs ten, sapnų karalystėje! Kaip ten bebūtų, jei ieškote šviežio gurkšnio vakarėlių žaidimuose, nepraleiskite WHEN I DREAM.

 


Azul

Geriausias abstraktus žaidimas: AZUL

Kas galėjo pagalvoti, jog plytelių klojimas Portugalijoje gali sukelti tiek daug džiaugsmo? AZUL – tikra staigmena ir saldainiukas abstrakčių žaidimų mėgėjams. Net jei nesate abstraktų fanas, AZUL verta išbandyti. Greitai perprantamas ir paprastas žaidimas kaskart pažers naujų strateginių pasirinkimų. Be to, žaidimo komponentai verti atskiros pastraipos.

Į žaidimą AZUL neįmanoma neatkreipti dėmesio jau vien dėl jo išvaizdos. Ryškiaspalvės plytelės, medžiaginis krepšelis, tvirto kartono lentos. Sakome užtikrintai – AZUL galima įsimylėti tik išpakavus.

 


Flipships

Geriausias „dexterity“ žaidimas: FLIP SHIPS

Reakcijos bei koordinacijos stalo žaidimai kiekvienais metais tampa vis populiaresni ir jų išleidžiama vis daugiau ir įvairesnių. Tad nenuostabu, kad šiemet šioje kategorijoje užvirė arši kova. Į apdovanojimą rimtai pretendavęs DEAD OF WINTER: FLICK ‘EM UP sprigtavimas nugalėtojo sostą užleidžia kitam koordinaciniam bendradarbiavimo stalo žaidimui – FLIP SHIPS. Autorius Kane Klenko (FUSE, DEAD MEN TELL NO TALES, FLATLINE) šiuo darbu nusitaikė į konsolinių retro-arcade žaidimų gerbėjų širdis ir tenka pripažinti, jog netradiciniu apipavidalinimu padabintas coop, sprigtavimo ir “Space Invaders” kokteilis nusisekė.

 


Paper Tales

Geriausias kortų žaidimas: PAPER TALES

PAPER TALES tapo mažąja 2017 m. sensacija. Kiekvienais metais pasirodo daugybė įvairiausių kortų stalo žaidimų, tačiau būtent PAPER TALES paperka netikėtu dizainu ir apipavidalinimu bei elegantiskais žaidybiniais mechanizmais. Kortų draftinimo žaidimai visuomet atrodo įtraukiančiai ir autorius Masato Uesugi optimaliai išnaudoja klasikinius žanro privalumus, paversdamas PAPER TALES greita ir lengvai įsisavinama, tačiau strategiškai intriguojančia pramoga. Neveltui šis leidinys susilaukė nepaprasto populiarumo metams besibaigaint.

 


Rhino Hero Super Battle

Geriausias žaidimas vaikams: RHINO HERO: SUPER BATTLE

RHINO HERO – be konkurencijos geriausias pirmas žaidimas stalo žaidimų vakarui atidaryti ir apšildyti. Ir jei atvirai – bet kokiai kompanijai. Vaikams, ne vaikams, seneliams. Tai žaidimas, suteikiantis visą puokštę patirčių – įtampos, susikaupimo, netikėtumo, ir juoko, juoko, juoko. Nes super raganosis gali vis kopti ir kai jau atrodo, kad neįmanoma pastatyti didesnio bokšto, sesė ima ir pastato.

2017-aisiais vokiečių leidėjai HABA pristatė paturbintą šio žaidimo versiją RHINO HERO: SUPERBATTLE, kurioje žaidėjai stato ne tik vieną vienišą bokštelį, bet visą bokštų kompleksą, o prie raganosio prisijungia dar daugiau superherojų. RIKIS užtikrina, šis žaidimas – tikras sprogimas!

 


Fog of Love

Geriausias stalo žaidimas dviems: FOG OF LOVE

Neslėpsime – žaidimas FOG OF LOVE pretendavo į kur kas daugiau kategorijų, bet mūsų manymu, jis geriausiai atsiskleidžia kaip žaidimas dviems. Tai žaidimas – dviejų žmonių istorija, kurią kuria patys žaidėjai, drauge siekdami tam tikrų tikslų. Patys leidėjai šį žaidimą apibūdina, kaip “story telling’ą” romantinės komedijos pasaulyje. O kodėlgi ne? Sutikite, drakonų, piratų ir vikingų stalo žaidimuose jau knibždėte knibžda, tad jei ir galima nustebinti inovatyvia tematika – romantinė komedija tikrai dar neišsemta.

Stalo žaidimų autoritetai FOG OF LOVE jau spėjo įvertinti kaip naujovišką, puikiai estetiškai apipavidalintą ir ypač kokybiškai išleistą žaidimą. Negalime nepritarti ir mes!

 


Bunny Kingdom

Geriausiai išleistas žaidimas: WASTELAND EXPRESS DELIVERY SERVICE / BUNNY KINGDOM

Šioje kategorijoje nusprendėme palikti abu pretendentus – Pandasaurus Games išleistą WASTELAND EXPRESS DELIVERY SERVICE ir Iello gražuolį BUNNY KINGDOM. Abu laureatai išsiskiria savo komponentais.

Pirmasis nukelia žaidėjus į “mad max’išką” postapokaliptinį pasaulį, kuriame tenka kautis dėl vertingų krovinių. Modulinė lenta ir visų komponentų stilistika, puikiai perteikia temą. “Chunky” kauliukai, apokaliptinių automobilių figūrėlės, herojų vaikštukai ir pačios iliustracijos suteikia žaidimui papildomos vertės.

BUNNY KINGDOM nustebino rimtus žaidėjus savo miela tematika. Tik negalvokite, kad visi kiškeliai yra tik kiškeliai. Šiame žaidime pilna Kiškių ar net KIŠKIŲ, padėsiančių jums kovoti dėl pergalę nulemsiančių teritorijų. Kuo ypatingas šis leidimas? Visų pirma, dėžėje rasite saują tikrų mažyčių kiškių, kurie žaidžiant sutūps ant lentos. Rasite ir 3D pilių su bokštais, tokio detalumo, kad tinkamai apžiūrėti pravers padidinimo stiklas ar močiutės akiniai. Negana to, kiekviena korta iliustruota fantastiškai mielais kiškiais.

 


Rising 5

Geriausiai iliustruotas žaidimas: RISING 5: RUNES OF ASTEROS (Vincent Dutrait)

Niekas nepaneigs, jog Vincent Dutrait – stalo žaidimų iliustratorius korifėjus. Galbūt todėl jau vien jo vardas ant stalo žaidimo dėžės prilygsta kokybės ženklui. Patyrę žaidėjai vos užmetę akį gali atpažinti šio ypač produktyvaus menininko braižą. 2017-aisiais vienu jo šedevrų tapo stalo žaidimo RISING 5: RUNES OF ASTEROS iliustracijos. Deluxe leidimą įsigiję kolekcionieriai buvo pamaloninti ir žaidimo “art book’u”. Verta paminėti, kad V. Dutrait ypač universlus menininkas – istorinės, realistinės, fantasy, sci-fi – turbūt nerastume jo pieštukų netyrinėtos temos. Puikus žaidimas ir įspūdingos iliustracijos – derinys, kurį rasite RISING 5: RUNES OF ASTEROS dėžėje.

 


Untold

Geriausia inovacija: UNTOLD: ADVENTURES AWAIT

Ar jaučiate, kaip pamažu nyksta riba tarp RPG ir stalo žaidimų? 2017-uosius be vargo galima tituluoti “story telling’o” žaidimų metais. Na, o UNTOLD: ADVENTURES AWAIT šią dviejų veiklų santuoką perkelia į kitą lygmenį. Čia visas žaidimas yra istorijos kūrimas pagal tam tikrą iš anksto numatytą struktūrą. Žaidėjams suteikiama visiška laisvė, kuriant istorijos pasaulį, herojus, aplinkybes, tačiau jie tai turi daryti siužeto rėmuose. Juk gera istorija turi turėti pradžią, intrigą, konfliktą, kulminaciją ir pabaigą. Šioms dalims apibrėžti naudojamos kortelės, o įkvėpimo žaidėjai semsis iš RORY STORY CUBES kauliukų.

Kiekvieną kartą jūsų lauks nauja, unikali istorija!

 


TIME Stories

Geriausias žaidimo papildymas: T. I. M. E. STORIES: Expedition Endurance

T. I. M. E. STORIES žaidėjams pažįstamas naujo scenarijaus laukimo jausmas, o 2017-aisiais jų sulaukėme net trijų – Expedition Endurance, Lumen Fidei ir Estrella Drive. Kiekvienas scenarijus – tai tarsi žaidimas žaidime. Tai ne tik naujas siužetas, bet ir naujos mechanikos, mat kiekvienas T. I. M. E. STORIES papildymas žaidimą daro kitokį nei ankstesni.

Mūsų manymu, geriausias 2017-ųjų žaidimo papildymas yra T. I. M. E. STORIES: Expedition Endurance. Daug apie jį neplepėsime, kad nesugadintume netikėtumo ir atradimo naujiems žaidėjams. Pasakysime tik tiek, kad savo intuityvumu, personažų pasirinkimu ir papildomais siužeto sluoksniais šis scenarijus labiausiai išsiskyrė iš kitų kol kas išleistų.

 


Fallout

Metų “franchise” žaidimas: FALLOUT

Ką čia bepridursi? FALLOUT’as yra FALLOUT’as, ištikimų gerbėjų turintis visame pasaulyje. Populiaraus video žaidimo tema perkelta ant stalo žaidimo lentos, patiuninta puikiomis herojų figūrėlėmis bei siužeto linija. Kaip ir video žaidime, taip ir prie stalo – žaidimą pradėsite neištirtoje teritorijoje, kur teks tyrinėti, susiremti su nuožmiais monstrais, tobulinti savo įgūdžius bei siekti savo tikslų, tuo pačiu bandant užkirsti kelią priešininkams pasiekti savųjų.

 


Sagrada

RIKIO metų hitas: SAGRADA

RIKIO lentynose žaidimo SAGRADA dėžėms niekada neteko užsigulėti. Kiekviena jų labai greitai rasdavo sau naujus namus. Ir ne nuostabu – šis žaidimas su kalnu ryškiaspalvių kauliukų maloniai nustebino tiek mus, tiek mūsų žaidėjus. Panašu, kad kauliukų “draftingas” tapo dar viena madinga stalo žaidimų mechanika, o visa SAGRADA paremta būtent ja. Šis greitas, nesudėtingas, tačiau ypač įtraukiantis žaidimas randa kelią į kiekvieno žaidėjo širdį ir yra geidžiamas pirkinys, kurio “reprinto” reikia nuolat su nekantrumu laukti.

 


Gloomhaven

Geriausias metų žaidimas: GLOOMHAVEN

Ta da! Ar galėjo kas nors tikėtis? Žinoma, kad galėjo, o tiksliau, net abejonės nebuvo, kad šis ažiotažą visame pasaulyje sukėlęs žaidimas, sugebėjęs iš pirmosios Board Game Geek reitingo vietos išstumti užtikrintai ten įsitaisiusį PANDEMIC LEGACY: Season 1, taps metų žaidimu. GLOOMHAVEN tai grandiozinis žaidimas, kurio metu žaidėjai tyrinės jo pasaulį, kausis su monstrais bei kurs savąją žaidimo istoriją.