Pradedantys stalo žaidimų entuziastai, neretai susiduria su krūva jiems nepažįstamų terminų, dažnas kurių klasifikuoja vienokį ar kitokį žaidimų stilių ar žanrą. Elementari nuovoka padeda suprasti apie ką bus siūlomas war game’as, adventure game’as ar card game’as, tačiau kai kurie terminai ar klasifikacijos gali sugluminti naujoką. Šį kartą norėtume pristatyti eurogame stalo žaidimų klasifikaciją, kuri turėtų sudominti tuos, kurie žaidime ieško iššūkio, strategijos ir vengia agresyvių akistatų su priešininkais.

Kaip ir kitose žaidimų klasifikacijose, taip ir eurogame nėra tikslaus normatyvų ar charakteristikų sąrašo, kurį turi atitikti šiai kategorijai priskiriami žaidimai, tačiau keletų savybių eurogame ryškiai išsiskiria iš kitų stalo žaidimų. Bene ryškiausias šių žaidimų bruožas – konflikto nebuvimas. Eurogame pasižymi tuo, kad čia žaidėjai dažniausiai nesivelia į tarpusavio ginčus, dar retesnės šiuose žaidimuose yra kovos. Įprastai prie eurogame lentos kaupsite resursus, rinksite taškus ar būsite priverstas tiesiog rasti geresnę strategiją nei jūsų oponentai.

Pradedantys žaidėjai eurogame žanrą itin vertina dėl to, kad čia nėra eliminacijos momento. Tai reiškia, kad žaidimo metu, nuo pradžios iki galo jame dalyvaus visi žaidėjai. Niekas nebus nugalėtas ar kitaip pašalintas iš partijos. Pripažinkime – kai tampi pirmąją žaidimo auka ir esi priverstas laukti, kol prasidės nauja partija, o tai kartais gali užtrukti, nelabai smagu tiesiog stebėti, kaip žaidžia kiti. Ką gi, prie eurogame lentos niekuomet neliksite užribyje ir veiksme dalyvausite nuo – iki.

Tuo tarpu patyrę stalo žaidimų aistruoliai šį stilių vertina dėl atsitiktinumo faktoriaus nebuvimo. Nors kai kuriuose eurogame žaidimuose vis tik susidursite su būtinybe ridenti kauliukus ar atsitiktiniais įvykiais, vis tik atsitiktinumo juose nedaug. Patyrę žaidėjai žino, kad prie daugelio eurogame lentų, viskas ko reikia pergalei, tai išmani strategija, sugebėjimas numatyti ir planuoti ėjimus iš anksto bei žaidimo mechanikos išmanymas. Nors neretai didelę bet kokio žaidimo žavesio dalį sudaro būtent atsitiktinumo elementas, vis tik pasukti galvą ir išbandyti savo logikos gylį ne mažiau smagu.

Eurogame

Eurogame tipo stalo žaidimai unikalūs ir išskirtiniu dėmesiu dizainui bei meninei žaidimų pusei. Šių žaidimų kūrėjai negaili laiko ir investicijų, kad tai, kas atsidurs ant jūsų stalo, atrodytų išskirtinai ir patraukliai. Taip pat dėmesį į šiuos žaidimus turėtų atkreipti tie, kurie vertina natūralias medžiagas. Itin retai eurogame detalės bus pagamintos iš plieno ar plastiko, dažniausiai šių žaidimų gamybai naudojama natūrali mediena. Galbūt dėl šių priežasčių eurogame kūrėjų kompanijos pirmosios pradėjo ant dėžučių rašyti menininkų, kūrusių žaidimus vardus. Dėl to eurogames žaidimai kartais dar vadinami Designers Games.

Svarbu ir tai, kad eurogames žaidimų kūrėjai dažniausiai orientuojasi į žaidimo mechaniką, o ne į pasaulio, kuriame vyksta žaidimo veiksmas, įstatymus ar istoriją. Todėl ta pati žaidimo mechanika, lygiai taip sėkmingai veiks, tiek lentoje apipavidalintoje, tarsi kosmosas, kaip ir lentoje apipavidalintoje senovės Romos Imperijos motyvais.

Populiarūs šio tipo žaidimai, jau spėjo įsitvirtinti ir Lietuvos žaidėjų tarpe. Ne vienas stalo žaidimų mylėtojas puikiai išmano ūkininkavimo paslaptis ant AGRICOLA žaidimo lentos, ne sykį kūrė savitas civilizacijas THROUGH THE AGES: The New Story of Civilization sistemoje, tyrinėjo didžiuosius žmogaus sutvertus stebuklus į pagalbą pasitelkę 7 WONDERS ar kaupė išteklius ir klojo kelius VIA NEBULA visatoje. Šiuos ir nemažiau smagius žanro pavyzdžius ISLE OF SKYE, IMPERIAL SETTLERS, o taip pat daugybę kitų žaidimų, išbandyti ir įsigyti galite žaidimu klube RIKIS.

Pasiryžę pasinerti į eurogame pasaulius nepamirškite pasirūpinti ne tik smagia kompanija bet ir užkandžiais. Šie žaidimai nėra momentiniai ir greiti. Kartais viena partija gali trukti net kelias valandas, tad šis žaidimo žanras puikiai tiks tiek ilgiems žiemos vakarams, tiek lėtoms vasaros savaitgalių popietėms gamtoje.

Eurogame